Rządowy program tymczasowo zawieszony. Powodzianie dostaną, ale na wymianę źródeł ciepła
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił wstrzymanie przyjmowania nowych wniosków w ramach programu "Czyste Powietrze". Jak zapewnia instytucja, wiosną 2025 roku w ruszy udoskonalona wersja.
"Remont" programu "Czyste Powietrze"
Prezes NFOŚiGW, Dorota Zawadzka-Stępniak poinformowała, że od 28 listopada 2024 roku trwa "remont" programu. "W trosce o naszych beneficjentów konieczne było wprowadzenie przerwy w przyjmowaniu nowych wniosków. Dotychczas złożone dokumenty są jednak nadal rozpatrywane, a wypłaty dotacji przebiegają bez zakłóceń" – czytamy na stronie Funduszu.
W nowej edycji programu pojawią się uproszczone zasady oraz dodatkowe źródła finansowania. Jednym z celów zmian jest przeciwdziałanie nadużyciom, które, jak wskazał Robert Gajda, wiceprezes zarządu NFOŚiGW, wystąpiły u około 12 proc. beneficjentów podczas tegorocznych kontroli.
Decyzja wywołała kontrowersje. Andrzej Guła, prezes Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy, skrytykował ją w mediach społecznościowych, określając jako "skandaliczną" i "wstyd dla rządu".
Wsparcie dla powodzian na wymianę źródeł ciepła
Pomimo przerwy w przyjmowaniu nowych wniosków, program uruchomi w połowie grudnia specjalne wsparcie dla powodzian. Na ten cel przeznaczono 300 mln zł, które trafią do mieszkańców województw dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego na wymianę źródeł ciepła.
Pięć lat programu "Czyste Powietrze"
Przypomnijmy, że rządowy program "Czyste Powietrze", funkcjonujący od 2018 roku, polega na przeznaczaniu pieniędzy pobranych od podatników na wymianę tzw. kopciuchów i docieplanie budynków.
Do tej pory złożono milion wniosków o dofinansowanie. NFOŚiGW deklaruje, że nowa odsłona programu będzie bardziej przejrzysta i skuteczna w realizacji celów.